חזרה נכונה למעגל העבודה

בתקופה הזו יושבים עכשיו בבית בחל”ת או ללא עבודה אנשים שפוטרו במשבר הקורונה, או שעובדים פחות מההיקף הרגיל.

ויותר מזה, אנחנו יודעים שרוב האנשים שנשלחו הביתה בגלים הראשונים היו דווקא הצעירים,

שהתחילו לא מזמן והמשבר פגש אותם לפני שהספיקו להתבסס.

 

מצד אחד, הצורך להתמודד עם צרכי פרנסה שולח אותנו לעיתים לעבודות זמניות.

זה המקום להכיר את המונח “תת תעסוקה”, מצב המתייחס לאנשים שעובדים במשרות שלא מנצלות על מלוא השכלה, ההכשרה והיכולות שלהם.

אנחנו יודעים ממחקרים גם בתקופות רגילות עבור סטודנטים, שלעבוד במשהו שלא ממצה יכולות וכישורים מאט את היכולת להתאושש אח”כ, להיכנס למסלול עבודה.

 

לכן, למרות שאולי בטווח הקצר התגובה הנכונה מיידית כלכלית היא השלמת הכנסה בעבודות זמניות, צריך לקחת בחשבון שתת תעסוקה תשפיע לאורך יותר שנים על היכולת לפתח את הקריירה ולכן תשפיע כלכלית לאורך זמן.

 

 

 

אז מה האלטרנטיבה?

 

פה כדאי לרתום לזכותנו דווקא תופעה אחרת של עולם העבודה החדש, זו שבה לעולם העבודה יש מספר פרקים שונים ומעברים על פני זמן. כאן בדיוק טמונה ההזדמנות כי מהלך חזרה לעבודה שנבחר עכשיו, כל עוד הוא מקדם אותנו במידה כלשהי ביכולות וניסיון, לא מחייב אותנו לאורך שנים ארוכות ולא מגדיר לנו את כל שנות העבודה שלנו.

 

אנחנו חיים בעולם שבו אפשר בו זמנית לג’נגל כמה קריירות וזה לא פוגע באופן בו תופסים אותנו מקצועית. זה מאפשר לנו גם לייחד את הנתח שמאפשר לנו להתפרנס אבל גם להשאיר זמן לשאול איך ואיפה בכל זאת אפשר להתקדם מקצועית, אולי לא החלום, אבל להישאר בתחום המקצועי, לצבור יכולות וניסיון שממשיכים לקדם אותנו על ציר ההתפתחות בתחום שבו עסקתנו.

 

 

יש מספר שאלות שכדאי לשאול את עצמנו כדי לחשוב על תחומי עיסוק שעדיין יכולים לתרום לקידום המקצועי שלנו:

 

1. מה הערך שאני מביא?

2. עם מי צריך לחבור כדי להביא את הערך הזה? 

3. מי זקוק לערך הזה? 

4. איך הוא קורא לזה? 

5. איך הוא ידע שאני קיים? 

 

 

זה לא תהליך טווח קצר.

לכן, גם אם אתם צריכים עכשיו גם לתת שעות במחלקת בדיקות תוכנה כדי לשלם חשבונות, אל תשכחו את הליבה שלכם, להביא אותה לידי ביטוי בבניית ישות מקצועית, להבין מי עוד הלקוחות שלכם, איפה אתם מדברים אליהם ומביאים להם ערך.

 

ולא פחות חשוב, אל תיצמדו יותר מידי להגדרות צרות של תפקיד ומקצוע. זה עוזר לחזור ליכולות הבסיסיות, לערך שאתם מביאים ולזכור שמהלכי הקריירה שלכם ממילא יותר קצרים ולכן לא באמת משנה לדייק את התפקיד הקרוב, כל עוד אתם לא מתרחקים מהעיסוק שלכם יותר מידי.

 

אז גם אם אתם עכשיו צריכים לעשות משהו שלא בדיוק היה בתכנית, כל עוד אתם ממשיכים לפתח את היכולות והניסיון בכיוון הנכון, זה עדיף על עבודה זמנית בהגדרה של תת תעסוקה. וגם אם אתם בודקים ולא מפתחים, במקביל תקדמו את ההבנה של הערך שלכם, בניית הזהות הדיגיטלית כדי שתשקף אותו, תבינו איפה נמצאים הלקוחות הפוטנציאליים שלכם ותתקשרו איתם בכך שאתם נותנים להם דוגמאות של הערך שאתם יודעים להביא.

 

ואז כשמישהו יזדקק לכם, הוא יזכור שאתם קיימים.

 

 

https://niritcohen.com/